Polska wódka Starka

Polska wódka Starka

Polska wódka Starka – wódka dla koneserów

Polska wódka Starka to szczecińska wódka zbożowa. Sposób jej produkcji różni się jednak znacząco od produkcji innych wódek. Jest ona bardziej zbliżona do produkcji whisky. Rozlewa się ją do dębowych beczek, w których leżakuje, aby nabrała wyjątkowego smaku, ale także koloru. Przez ten czas wódka zyskuje złoto-brązowego koloru. Im wódka starsza, tym jej kolor jest intensywniejszy. To, co zdecydowanie odróżnia Starkę od innych wódek, to 50% zawartości alkoholu.

*Przeczytaj o innych rekomendowanych przez nas polskich wódkach „Młody ziemniak” i „Dwór Sieraków”

Historia

polska wódka Starka - whisky and spiritHistoria Starki pochodzi z XV wieku. Polskim, szlacheckim zwyczajem było zakopanie beczki z czystą wódką, kiedy urodził się syn. Dopiero na jego przyjęciu weselnym ją otwierano i wypijano. Już wtedy Starka miała wyjątkowy smak, natomiast aktualnie jej
produkcja jest zdecydowanie bardziej złożona. Szczeciński Polmos rozpoczął produkcję oryginalnej Starki w 1964, a z uwagi na problemy finansowe w roku 2009 ogłosił upadłość. Trzy lata później Polmos sprzedano Gdyńskiemu Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowemu Agora. Wraz z przeniesieniem firmy do Szczecina, zmieniono jej nazwę na “Szczecińska Fabryka Wódek Starka”

Wyjątkowość polskiej wódki Starka

To, że Starka jest niezwykle oryginalnym alkoholem, to już wiemy. Co składa się na tę wyjątkowość? Przede wszystkim jest to długoletnia tradycja jej produkcji. Na miano ekskluzywności zasługuje również ze względu na długość leżakowania. W magazynach Starki, najstarsze beczki leżakują od 1947 roku! Nikt nie zaprzeczy, że jest to kawał czasu, a smak tego trunku musi być niesamowity. Obecnie 3-letnia Starka kosztuje około 70zł, 18-letnia – 300zł, 30-letnia – ponad 1 000zł , a 50-letnia – prawie 19 000 zł.

Polska wódka na prezent?

jak już wielokrotnie pisaliśmy polskie wódki coraz częściej znajdują miejsce w koszach prezentowych i zestawach upominkowych. Są świetnym i oryginalnym prezentem. Czasy gdy Polska słynęła z wódki Wyborowej i Żytniej dawno już minęły a nowe marki ostro wkraczają na rynek. Nie są jeszcze w dużym wyborze dostępne w sklepach wolnocłowych na lotniskach, dlatego zapraszamy do naszego salonu!

Wchodząc na stronę Użytkownik akceptuje politykę prywatności, szczegółowo opisaną w Polityka prywatności

Administrator

Call Now Button
Facebook